Program 2013

PROGRAM FESTIWALU QUEEROWY MAJ 2013 „ECCE HOMO”

Wtorek, 14 maja

Wernisaż wystawy Złość. Własnym głosem o sobie. Otwarcie festiwalu Queerowy Maj

Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3a, Galeria dolna.

Godz. 18

Organizatorzy: Miasto Ujawnione

Kuratorki: Julie Land i Justyna Struzik

Wystawę można oglądać od 15.05.2013 do 26.05.2013

Do tworzenia wystawy zaprosiłyśmy wszystkie osoby wkurzone na treści i formę toczonych w Polsce dyskusji na temat nienormatywnej seksualności. Wystawa jest pewnego rodzaju eksperymentem.  Składają się na nią różne prace – od fotografii przez wideo do utworów muzycznych lub instalacji. Przyświecają im różne idee lokujące przyczyny wyrażanych emocji w różnych przestrzeniach. Różne są także osoby, które przesłały swoje prace i pomysły – od tych, które nie chciały ujawnić swojej tożsamości (np. ze względu na strach przed potencjalną homofobią) po osoby publiczne i znane w całej Polsce.

Tworząc koncepcję wystawy, przyglądałyśmy się historii ruchów społecznych na świecie.  Myślałyśmy o działaniach ACT UP w latach 80. i o ruchu wywołanym zamieszkami w barze Stonewall pod koniec lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Zauważyłyśmy, że złość w przypadkach tych grup umotywowała zmianę społeczną. Wystawa, mimo  że opowiada o złości, pokazuje tak naprawdę jak wiele różnych emocji może pojawić się w odpowiedzi na nienawiść wobec odmienności seksualnej czy genderowej. Te emocje to wkurzenie, smutek czy śmiech. Możemy je przekierować na akcje społeczne, przyczyniając się do zmiany (tak jak zrobili to współtwórcy i współtwórczynie wystawy, wysyłając do nas swoje prace).

Impreza otwierająca festiwal Queerowy Maj

Betel, Pl. Szczepański 3

Godz. 19

Organizator: Queerowy Maj

Po wernisażu wystawy „Złość. Własnym głosem o sobie” zapraszamy serdecznie na imprezę otwierającą festiwal.

Środa, 15 maja

Pokaz filmu United in Anger, reż. Jim Hubbard, USA 2012, napisy PL

Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3a, sala audiowizualna.

Godz. 18

Organizator: Miasto Ujawnione, wydarzenie towarzyszące wystawie Złość. Własnym głosem o sobie

United in Anger to inspirujący dokument o narodzinach i życiu ruchu społecznego ACT UP z perspektywy osób zaangażowanych w walkę z pandemią HIV/AIDS. Wykorzystując historie mówione członków ACT UP, jak i również unikatowe zdjęcia archiwalne, film przedstawia siłę ruchu: jego walkę przeciw korporacyjnej chciwości, obojętności społecznej i zaniedbaniom rządu amerykańskiego.

Jak wygląda życie osób nieheteroseksualnych we współczesnym Izrealu? –dyskusja, prowadzenie: Paulina Skotnicka

JCC Krakow, ul. Miodowa 24

Godz. 20

Organizator: JCC Krakow

Jak żyje się osobom nieheteroseksualnym we współczesnym Izraelu? Jak kształtowała się działalność Ruchu Queer w tym kraju? Co udało się mu osiągnąć? Jakie są jego najważniejsze cele? Z jakimi problemami musi walczyć? Na te oraz inne pytania odpowiedzą za pomocą łącza internetowego działacze izraelskich organizacji LGBT, a także zaproszeni goście – osoby, które społeczność queer znają osobiście.

Czwartek, 16 maja

Nazism’s Forgotten Victims: The Experiences of Male Homosexuals during the Holocaust -wykład dr Elizabeth Bryant

Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4

Godz. 17

Organizator: Queerowy Maj, wykład w języku angielskim / the lecture will be held in English

When it comes to the memory of victims of the Holocaust, not all groups are remembered in the same way.  Some oppressed factions, such as Jews and women, have had their experiences disseminated by many scholars.  Yet other groups, especially homosexuals, are overlooked in the current literature. People are somewhat aware that gays were persecuted by the Nazis, but very few can describe their experiences. While it is true that homosexuals persecuted as such comprise a small percentage of the total number of victims of Nazi atrocities, their story also deserves to be told. Post-war persecution as well as the victims’ initial silence has led to the experiences of homosexuals being expelled from the larger narrative of the Holocaust.  This is reflected both in official commemorations of the victims as well as in popular culture.  Though this has changed somewhat in recent years, the fact remains that most people do not consider homosexuals to be a legitimate victim group. Scholars and educators are forced to deal with the question of the hierarchy of the victims as well contemporary homophobic attitudes.  This talk will explain the special war-of-terror that homosexuals faced during the Third Reich both within Germany as well as in concentration and death camps and explain why their experiences are important and deserve to be remembered.

Pokaz filmów Eytana  Foxa:  Ba’al, Ba’al Lev; After; napisy PL

JCC Krakow, ul. Miodowa 24

Godz. 18

Organizator: JCC Krakow

Eytan Fox jest najbardziej znanym w Europie izraelskim reżyserem filmów o tematyce queer. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną dwa wczesne jego filmy. Pierwszy to Ba’al Ba’al Lev  – A Husband with a Heart  (35 min.) z 1998 roku. Film został wyprodukowany dla Programu Drugiego Izraelskiej Telewizji jako część serii Krótkie historie o miłości. Jest to barwny, pełen znakomitej muzyki obraz o zaskakującej i poruszającej ważne problemy społeczne fabule. Drugi film to krótkometrażówka After (Przepustka) z 1990 roku opowiadająca o jednym dniu izraelskiego żołnierza spędzonym na przepustce w Jerozolimie.

Ensemble Sceny 21 gra Czajkowskiego i Brittena 

Cocon, ul. Gazowa 21

Godz. 19:30

Organizator: Cocon, Scena 21

Słuchowisko Bagażu Podręcznego: Odc. 1

Sibro, ul. Węgłowa 4

Godz. 20

Organizator: Bagaż Podręczny

Bagaż podręczny to słuchowisko radiowe, którego ideą przewodnią jest całkowite odwrócenie porządku świata, by z takiej perspektywy spojrzeć na mechanizmy dyskryminacji oraz sytuację osób  należących do grup wykluczanych.

Impreza Ikony Queeru

Tłocznia Sztuki, ul. Józefa 8

Godz. 21

Organizatorka: Tłocznia Sztuki

Ta noc należeć będzie do nich, ukochanych przez nas wszystkich ikon, div i królowych szlagieru. Villas, taniec i śpiew. Przygotujcie się na imprezę w oparach miłości do bóstw piosenki. A może będzie to też okazja, żeby dowiedzieć się „Gdzie ci mężczyźni?” O północy performance- niespodzianka.

Piątek, 17 maja

Warsztaty z bezpieczniejszego seksu

Spółdzielnia Organic Resto & Revolution, ul. Meiselsa 11

Godz. 16-20

Organizator: Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w Zakresie HIV/AIDS “Jeden Świat”

ZAPISY: jedenswiat.krakow@gmail.com, do 14.05.2013 (ilość miejsc ograniczona)

Warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy z zakresu infekcji przenoszonych drogą płciową oraz szacowania ryzyka zakażenia HIV w odniesieniu do konkretnych technik seksualnych i sposobów jego redukcji. Zajęcia – oprócz wymiaru edukacyjnego – będą miały charakter integracyjny, zabawowy i będą prowadzone przez specjalistów w luźnej, przyjaznej atmosferze.

        PROWADZENIE:

        Maria Brodzikowska – pedagożka, certyfikowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS edukatorka w zakresie HIV/AIDS, w trakcie przewodu doktorskiego w Instytucie Pedagogiki UJ. Certyfikowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradczyni okołotestowa.

        Stanisław Żołądek – lekarz, doświadczony edukator rówieśniczy w zakresie HIV/AIDS. Certyfikowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradca okołotestowy.

        Tomasz Suchocki –  doświadczony edukator rówieśniczy w zakresie HIV/AIDS.

Teorie wywrotowe, radykalizmy queer i postpłciwość. Dyskusje wokół antologii „Teorie wywrotowe” oraz 7 numeru czasopisma „InterAlia” i książki „Postpłciowość? Praktyki i narracje postpłciowe w ponowoczesnym świecie”

Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4

Godz. 18

Organizator:  InterAlia. Czasopismo poświęcone studiom queer

Spotkanie podzielone będzie na dwie części:

18.00-19.00: Krytyczna dyskusja wokół przesłania oraz potencjału politycznego tekstów zebranych w antologii pt. „Teorie wywrotowe”pod redakcją dr Agnieszki Gajewskiej.

W spotkaniu weźmie udział czwórka panelistek_ów:Anna Kowalcze-Pawlik, Michał Abel Pelczar, Tomasz Sikora i Rafał Majka.  Spotkanie będzie miało formę otwartej dyskusji nad odczytanymi przez panelistki_ów fragmentami tekstów z antologii.

19.00-20.00:Krytyczna dyskusja wokół 7. numeru czasopisma naukowego InterAlia (www.interalia.org.pl)  dotyczącego radykalizmów queer oraz tomu zbiorowego pt. „Postpłciowość? Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie” (red. A. E. Banot, A. Barabasz, R.Majka; Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej wBielsku-Białej). Obie publikacje ukazały się pod koniec 2012 r. Panelistka ipaneliści: Aleksandra E. Banot, Tomasz Sikora, Rafał Majka, Tomasz Basiuk.

Czym jest postpłciowość? Czy żyjemy w świecie, gdzie każdy i każda może być tym i tą, kim chce- w świecie-hipermarkecie, w którym komponujemy swoją własną płeć, tak jak nam pasuje w danej chwili? Czy świat postpłciowy jest pewnym postulatem na przyszłość, horyzontem, do którego musimy dojść powoli liberalnymi krokami? Jak wygląda i gdzie jest queerowa utopia? Czym jest/ nie jest queer w neoliberalizmie? Czy queer to tylko płciowość i seksualność? Czy teorie queer jako projekty generalnie rzecz biorąc antywykluczeniowe, egalitaryzujące, są też projektami antykapitalistycznymi? Jak się myśli o płci i seksualności,  jeśli znika nam z optyki perspektywa klasowa?

Prelekcja: Jak Chrześcijanie LGBT w Europie obchodzą IDAHOT  – International Day Against Homophobia and Transphobia

MassolitBooks & Cafe, ul. Felicjanek 4

Godz. 18

Organizatorka: Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza

Zapraszamy wszystkich na prelekcję, podczas której porozmawiamy o europejskich obchodach Dnia Przeciw Homofobii i Transfobii. Podczas spotkania będzie można zapoznać się także z działalnością grupy „Wiara i Tęcza”. Wieczorem zapraszamy chętnych na modlitewne czuwanie przez godzinę w intencji ofiar homofobii i transfobii w kaplicy Wieczystej Adoracji w Łagiewnikach.

Pokaz filmu „Call me Kuchu” wraz z dyskusją, reż.  Katherine Fairfax Wright, Malika Zouhali-Worrall, USA 2012, napisy PL

Kino Kika, ul. Krasickiego 18

Godz. 19

Organizatorka:  Fundacja Kultura Dla Tolerancji

„Call me Kuchu” to przejmujący dokument o sytuacji osób LGBTw Ugandzie. Film przedstawia m.in. pierwszego otwarcie mówiącego o swojej seksualności geja – Davida Kato, który wraz z przyjaciółmi walczy przeciw prawu penalizującemu homoseksualność i zmaga się z homofobiczną codziennością.

Sytuacja w krajach Afryki jest niezwykle trudna dla społeczności LGBTQ. W związku z tym chcemy uczestnikom  Queerowego Maja przybliżyć problemy, z jakimi borykają się osoby nieheteroseksualne w tym regionie – szczególnie w kontekście możliwości wprowadzenia ustawy “Kill the Gays”, a także tabu kulturowego związanego z kolonializmem i ruchami protestanckimi. Spotkanie poprowadzi Mikołaj Czerwiński.

Bagaż Podręczny: Odc. 2 i 3. Impreza Festiwalowa

Miejsce, ul. Estery 1

Godz. 20

Organizator: Bagaż Podręczny, Queerowy Maj

Bagaż podręczny to słuchowisko radiowe, którego ideą przewodnią jest całkowite odwrócenie porządku świata, by z takiej perspektywy spojrzeć na mechanizmy dyskryminacje oraz sytuację osób należących do grup wykluczanych. Na odcinek 2 zapraszamy o godz. 20.15, zaś na odc. 3 ogodz. 21. Słuchowisku towarzyszyć będzie impreza festiwalowa w barze Miejsce. Zapraszamy.

Kim Lee iLady Brigitte

Cocon, ul. Gazowa 21

Godz. 21

Organizator: Cocon

Kim Lee i Lady Brigitte to bez wątpienia najpopularniejszy obecnie duet drag queen występujący od wielu lat na klubowych scenach w całej Polsce. Wyniosła, arystokratyczna Brigitte, której kariera rozpoczęła się jeszcze w złotych dla tej formy kabaretu latach 90. oraz Kim Lee – piękność osiadła w Warszawie gościły w Coconie wiele razy i mają w Krakowie liczne grono wielbicieli. Ich show to przepiękne kostiumy, pióra i cekiny rodem z Folies-Bergere lub Moulin Rouge, perfekcyjne makijaże i taniec. Dla nowicjuszy, którzy nigdy jeszcze nie widzieli profesjonalnego drag show, występ Kim Lee i Lady Brigitte będzie niezwykłym przeżyciem. Promocje na barze. Wstęp wolny.

 

Sobota, 18 maja

Queerowe Śniadanie. Bagaż Podręczny: Odc. 4

Sibro, ul. Węgłowa 4

Godz. 10

Organizatorzy: Queerowy Maj i Bagaż Podręczny

Tuż przed Marszem Równości zapraszamy na queerowe śniadania. Przynieście ze sobą coś do jedzenia i podzielcie się z innymi (opcje wegeteriańskie i wegańskie). Napijmy się wspólnie kawy i wysłuchajmy 4 odcinka Bagażu Podręcznego. Naładujmy się pozytywną energią, a potem… Marchons, marchons, czyli Marsz Równości.

Marsz Równości: WSZYSCY JESTEŚMY HOMO

Pl. Wolnica

Godz. 13

Organizatorzy: Komitet Marszu Równości

Marsz Równości jest coroczną manifestacją polityczną, podczas której geje, lesbijki, osoby biseksualne, transpłciowe, queer, ich rodziny, przyjaciele i przyjaciółki przechodzą ulicami Krakowa, by wyrazić swój sprzeciw wobec dyskryminacji i wykluczenia przede wszystkim ze względu na nienormatywną seksualność i płciowość, ale także ze względu na pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawności, wyznanie lub bezwyznaniowość czy status materialny. Podczas Marszu zwracamy uwagę na m.in. konieczność wprowadzenia polityki równościowej i prawa antydyskryminacyjnego, potrzebę swobodnej ekspresji własnej tożsamości, jak i szeroko rozumianej solidarności społecznej. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkie zwolenniczki i wszystkich zwolenników równego statusu społecznego i prawnego osób LGBTQ!

W tym roku spotykamy się na Placu Wolnica w sobotę, 18 maja o godz. 13. Zaczniemy od zabaw, tańców i gier. Zapraszamy także na lody:https://www.facebook.com/events/447969325272623/ Następnie przemaszerujemy ulicami Krakowa, by wykrzyczeć nasze postulaty i wyrazić sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy dyskryminacji i wykluczenia. Maszerując zamierzamy się także świetnie bawić. Chodźcie z nami!

WASZA OBECNOŚĆ JEST WAŻNA. 

Marszowi Równości rokrocznie towarzyszy Festiwal Queerowy Maj. Gorąco zapraszamy!
Do zobaczenia!

Złość – dyskusja z uczestniczkami/uczestnikami Marszu Równości

Miejsce, ul. Estery 1

Godz. 16:15

Organizator: Miasto Ujawnione

Zapraszamy wszystkich uczestników i uczestniczki Marszu Równości na luźną dyskusję dotyczące emocji, które towarzyszą nam, gdy działamy, protestujemy, maszerujemy rokrocznie ulicami Krakowa. W chilloutowej atmosferze zastanowimy się, czy złość jest zawsze twórcza/destrukcyjna, jak działać, by „się nie wypalić”, na kogo i na co się złościmy, z czego i w jaki sposób się śmiejemy? Porozmawiamy także o polityczności naszej złości. Do zobaczenia!

 

Matki, które mają odwagę – nowe sojuszniczki w walce z homofobią

Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19 (na domofonie TIK)

Godz. 18

Organizatorka: Fundacja Autonomia

Spotkanie z udziałem członkiń stowarzyszenia rodzini przyjaciół osób homoseksualnych, biseksualnych i trans płciowych „Akceptacja”  oraz kampanii społecznej „Rodzice, odważcie się mówić” – Elżbiety Bajan, Tamary Uliasz i Ewy Korony oraz Jolanty Basińskiej.

Rodzice osób LGBT – kim są osoby angażujące się w działania antyhomofobiczne? Jakie są ich motywacje? Z jakimi problemami się spotykają w swoim codziennym i publicznym życiu? Czy doświadczają homofobii? Jakie mają doświadczenia z coming outem – swoich dzieci i własnym? Jak widzą swoją rolę w przeciwstawianiu się homofobii?  Dla kogo działają? Jakie są ich postulaty? Czy zaangażowanie rodziców rozszerza/zmienia postulaty ruchu LGBT, wprowadza do dyskusji nową perspektywę, nowe wątki?

 

Gniew Dzieci, reż. Piotr Sieklucki

Teatr Nowy, ul. Gazowa 21

Godz. 19:30

Organizator: Teatr Nowy, bilety na hasło „queerowy maj” w cenie 20 zł. Rezerwacje: +48 12 426 4506 lub biuro.teatrnowy@gmail.com

        Historia molestowania dzieci w jednym z polskich sierocińców, którym rządzi chory z ambicji ksiądz z siostrą zakonną.  Tekst i reżyseria Piotr Sieklucki

        choreografia: Mikołaj Mikołajczyk, scenografia: Łukasz Błażejewski; produkcja: Marek Kutnik; obsada: KLER: Ewa Pająk, Piotr Sieklucki, Janusz Marchwiński, DZIECI: Dominika Majewska, Tomasz Adamski, Mateusz Lewandowski

Bifor warsztatowy: warsztaty dragkingowe

Caryca: Dajwór 16

Godz. 18:00

Organizator: Queerowy Maj i Drag King Morfi (Da Boyz) oraz Drag King Vera Cruz

Warszat jest przebieranką słowną i ubraniową, po której wyjdziecie odmienione i na pewno zadowolone.
Jak trzeba się przygotować? Wystarczy dobre nastawienie, para męskich lub po prostu adidasowych butów i tyle.
Grupa na warsztacie może liczyć maksymalnie 10 osób, więc prosimy zgłaszajcie się szybciutko na e-mail: lenartowicz11@gmail.com
Decyduje kolejność zgłoszeń i wpłata symbolicznych 10 zł (szczegóły przy zapisach)
Po warsztacie impreza, na której możecie również wystąpić.
Przygotujcie sobie ulubiony „męski” utwór i strój jeśli macie.
Jeśli nie, wybierzemy coś z naszej szafy 🙂
Wszystkie pytania i wątpliwości kierujcie na email: magda656@poczta.onet.pl
A po inspiracje zapraszamy tutaj: http://dragkingz.tumblr.com/
Życzymy miłej zabawy z płcią!

AFTERPARTY: WSZYSCY JESTEŚMY HOMO

Caryca: Dajwór 16

Sobota, 18 maja, godz. 20:30

Organizator: Queerowy Maj

Zatańczmy i zabawmy się w radosnej atmosferze. Spotykamy się o 20 30 w Carycy (Dajwór 16). W trakcie imprezy planujemy kilka niespodzianek muzyczno-artystycznych. Zagrają dla nas TOPLES oraz BUS JANE JANNY. Zobaczymy także muzyczny performans PISMA OBRAZOWEGO oraz występ dragkingowy Drag King Morfi (Da Boyz) i Drag King Vera Cruz. Będzie się działo.

Lady Ma-ga +Prince Negatif + Twiggy  = Rodzina. Wystawa fotografii i happening Łukasza Błażejewskiego

Teatr Nowy, ul. Gazowa 21

Godz. 21:00

Organizator: Teatr Nowy

Artystyczna interpretacja Rodziny. Próba odpowiedzi na pytanie: czy Rodzina może wyglądać inaczej? Historia niezwykłego spotkania.

Niedziela, 19 maja

Jak przeciwstawiać się wypowiedziom i zachowaniom homofobicznym i heteroseksistowskim? – warsztat

Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19

Godz. 10-13

Organizatorka: Fundacja Autonomia

ZAPISY: zgloszenia@autonomia.org.plProsimy o podanie imienia i nazwiska oraz telefonu komórkowego i adresu e-mail, na który zostanie wysłane potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Liczba miejsc ograniczona – max. 14. Zgłoszenia przyjmujemy do 9 maja.

Niemal na każdym kroku spotykamy się z różnymi przejawami heteroseksizmu i homofobii. W domu, w szkole, pracy, na spotkaniach towarzyskich, czytając prasę, oglądając telewizję i filmy itd.  Choć takie sytuacje zdarzają się niestety często, to wciąż jesteśmy nimi „zaskakiwane/i” i wiele osób nie decyduje się na żadną reakcję.

Zapraszam do udziału w warsztacie osoby, które są zainteresowane wymianą doświadczeń związanych z reagowaniem na bezpośrednio do nas skierowane lub usłyszane wypowiedzi/zauważone zachowania o charakterze heteroseksistowskim i/lub homofobicznym oraz zainteresowane ćwiczeniem takich sposobów, które będą budowały nasze poczucie własnej wartości, siły i dumy.

Piknik nieskrępowanej radości

Krakowskie Błonia

Godz. 11-16

Organizator: Stowarzyszenie Krakowski Klub Sportowy Krakersy

Pamiętacie, jak fajnie było być dzieckiem? Przez kilka godzin każde z nas znowu będzie mieć 10 lat, a przynajmniej bez skrępowania będzie udawać, że ma. Tego dnia na świeżym powietrzu przypomnimy sobie gry i zabawy, jakimi oddawaliśmy się w szczenięcych latach, m in. gra w dwa ognie, przeciąganie liny, gry planszowe, badminton, ciuciubabka. Warto przynieść ze sobą picie, jedzenie oraz coś do siedzenia. Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, więc jej odbycie się uzależnione jest od przyjaznych warunków.

Queer Morning: Ruchy LGBT w świecie

Sibro, ul. Węgłowa 4

Godz. 12

Organizatorka: Fundacja Kultura dla Tolerancji

Spotkanie o luźnej formule, gdzie każdy może przynieść jedzenie, którym chce się podzielić. Chętnie porozmawiamy z wszystkimi uczestnikami o najnowszych informacjach LGBTQIF z całego świata.  Chcielibyśmy się skupić na ruchach queerowych na świecie, jednakże informacje na inne tematy są mile widziane. Chętnie usłyszymy co każdy ma do powiedzenia na nurtujące sprawy. W ramach spotkania zostaną pokazane w formie prezentacji różne formy ruchów LGBT na świecie I ich działania oraz sukcesy i problemy.

Antyheteromatrix, czyli płećnie istnieje, orientacja seksualna nie istnieje

Fundacja Autonomia, ul. Krakowska19

Godz. 14-18

Organizatorka: Q Alternatywie

ZAPISY: do 15 maja na adres: jo.alexis@riseup.net. Ilość miejsc ograniczona

Porozmawiajmy o własnych doświadczeniach płciowości, genderu i seksualności. O ograniczeniach z tego wynikających i próbach ich przełamywania. Zastanowimy się nad własnymi sposobami konstruowania/przyjmowania/odrzucania tożsamości płciowej i będziemy się bawić fotografując się w różnopłciowych, czasami fantastycznych aranżacjach, by na końcu zdefiniować propozycje walki z ograniczeniami genderu dla ruchu queer w Polsce. Warsztat zakończymy literackimi refleksjami na temat swoich doświadczeń.

Społeczne tworzenie seksualności – wykład dra hab. Jacka Kochanowskiego

JCC Krakow, ul. Miodowa 24
Godz. 15
Organizatorka: Fundacja Równość.org.pl

W Polsce wciąż wiele oporów budzi teza, że płeć jest w znacznym stopniu wytworem kulturowym. Dla niektórych osób teza ta jest zanegowaniem „naturalności” płci, tak, zdałoby się, oczywistej. Tymczasem wydana niedawno książka Stevena Seidmana „Społeczne tworzenie seksualności” (PWN, 2012) oparta jest na twierdzeniu jeszcze bardziej „nieoczywistym”: także seksualność jest tworem kulturowym. To społeczeństwo decyduje o tym, w jaki sposób, w jakich warunkach i z kim zaspokajamy pragnienia erotyczne, tworząc „seksualne skrypty” i zmuszając nas do ich przestrzegania. Seks nie zawsze jest bramą do wolności. Tradycja, która wiedzie od Freuda, przez Foucaulta aż po współczesne badania queer stara się nas przekonać do tego, że „naturalny” seks należy traktować z co najmniej taką samą podejrzliwością, jak „naturalną” płeć.

Zapraszamy na wykład dra hab. Jacka Kochanowskiego, autora przedmowy do polskiego wydania książki, który opowie o najważniejszych zmianach społecznych mających wpływ na współczesną konstrukcję seksualności. Wkrótce nakładem WN PWN ukaże się jego nowa książka „Socjologia seksualności. Marginesy”.

Pokaz filmu I am gay and muslim, reż. Chris Belloni, Holandia 2012, napisy PL

Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3a, sala audiowizualna

Godz. 19

Organizator: Queerowy Maj

„I am Gay and Muslim” to film dokumentalny poruszający problematykę homoseksualności w świecie islamu. Film przedstawia historię gejów mieszkających w Maroku, w którym homoseksualność karana jest przez prawo. Bohaterzy filmu dzielą się z widzami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w odniesieniu do tożsamości seksualnej i religijnej.

Pokaz realizowany jest dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie.

 

Klub Queer.pl: Związki partnerskie? Chcemy więcej!

– dyskusja z udziałem Lalki Podobińskiej (Fundacja Trans-fuzja) oraz Krystiana Legierskiego (Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich, Radny m.st. M. Warszawa). Prowadzenie: Magda Dropek

Sibro, ul. Węgłowa 4

Godz. 20

Organizator: Portal Queer.pl

Związki partnerskie na dobre zagościły w naszej debacie publicznej. Obrońcy „tradycyjnej rodziny” mówią o przywilejach, pierwszym kroku do adopcji i paramałżeństwach. Równocześnie od początku roku co chwilę słyszymy o kolejnych krajach, w których stawia się nie na związki partnerskie, a na równość małżeńską właśnie. Czy mamy szansę w Polsce na debatę publiczną dotyczącą równości małżeńskiej, czy powinniśmy unikać dyskusji o adopcji przez pary jednopłciowe? Jakie są drogi do równości? O tym porozmawiamy z Lalką Podobińską, szefową Fundacji Trans-Fuzja – ale także żoną, matką i babcią oraz z Krystianem Legierskim, członkiem Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

W tym roku małżeńska mapa świata powiększy się o Francję, Wielką Brytanię, Urugwaj, Nową Zelandię. Pod koniec czerwca amerykański Sąd Najwyższy zdecyduje, czy zakaz małżeństw jednopłciowych w Kalifornii jest zgodny z konstytucją, a prezydent Barack Obama jeszcze przed wyborami zapowiadał walkę z DOMA, ustawą, która federalnie rezerwuje  jako związek kobiety i mężczyzny. Tymczasem w Polsce Platforma Obywatelska przedstawia zachowawczy projekt ustawy o umowie związku partnerskiego, który nawet w samej partii nie ma  wymaganego poparcia, a tradycjonaliści grzmią, że ustawa jest pierwszym krokiem do adopcji. Politycy mówią o związkach partnerskich w kontekście problematyki „światopoglądowej”, zapominając, że chodzi o prawa człowieka, a związki partnerskie będą też rozwiązaniem na którym skorzysta wiele par różnopłciowych.

Czy słusznie boimy się debaty o małżeństwach jednopłciowych? Co z dziećmi, które wychowują się w „tęczowych” rodzinach? Czy proszenie o minimum jest najlepszą drogą do równości? Jak przekonać przeciwników? I najważniejsze – jak przekonać naszych sojuszników, by włączyli się w walkę o równość?

 

To ostatnia niedziela – impreza na zakończenie festiwalu

Sibro, ul. Węgłowa 4

Godz. 21:30

Organizator: Queerowy Maj

Po dyskusji w ramach Klubu Queer.pl „Związki partnerskie? Chcemy więcej!” zabawmy się w Sibro! To ostatnia niedziela!

Polecamy festiwal filmowy „O miłości między Innymi” organizowany przez Kino pod Baranami w dniach 20-25 maja2013. Więcej informacji: kinopodbaranami.pl

QM 2013 plakat

Reklamy